reklama
kategoria: Kraj
28 maj 2024

W niedzielę w Warszawie obchody XVII Święta Dziękczynienia

zdjęcie: W niedzielę w Warszawie obchody XVII Święta Dziękczynienia / fot. PAP
fot. PAP
W niedzielę pod hasłem "Dziękujemy za służbę człowiekowi" przebiegnie XVII Święto Dziękczynienia. W czasie liturgii pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia do Świątyni Opatrzności Bożej zostaną wprowadzone relikwie św. Jadwigi królowej Polski.
REKLAMA

Obchody rozpocznie pielgrzymka, która wyruszy w niedzielę o godz. 8.00 z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego i przejdzie Traktem Królewskim, by przed godz. 12.00 dotrzeć do Świątyni Opatrzności Bożej – poinformowało we wtorek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

W procesji niesione będą relikwie św. Jadwigi, które zostaną po raz pierwszy wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej, oraz relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. Jerzego Popiełuszki, które od ponad 10 lat są w wilanowskim sanktuarium.

Centralnym punktem obchodów będzie msza św. o godz. 12.00 z udziałem polskich biskupów, podczas której zostanie odmówiony "Akt dziękczynienia i zawierzenia za wszelkie łaski i opiekę Opatrzności Bożej". Liturgii będzie przewodniczył metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś.

Po mszy św. na placu przed świątynią zaplanowano koncerty, Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci i specjalnie przygotowane na to wydarzenie Miasteczko dla Dzieci z grą rodzinna? "Okulary wiary". Będzie także możliwość zwiedzenia muzeum Mt5,14 Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego.

O godz. 15.00 odmówiona zostanie "Koronka do miłosierdzia Bożego", a o godz. 17.30 ICON Orkiestra zagra "Kantatę o bł. Edmundzie Bojanowskim".

O godz. 21.30 odbędzie się koncert uwielbienia. Poprowadzi go Darek Maleo Malejonek z przyjaciółmi i grupa uwielbienia wspólnoty "Królowa Pokoju".

W niedzielę z okazji Święta Dziękczynienia na pl. Piłsudskiego będzie można oglądać wystawę plenerową poświęconą pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski, zorganizowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. IPN przygotował również wystawę plenerową poświęconą bł. Jerzemu Popiełuszce, którą będzie można obejrzeć przed świątynią.

Święto Dziękczynienia ustanowił w 2008 r. abp Kazimierz Nycz. Jest ono kontynuacją inicjatywy podjętej przez Sejm Czteroletni, który postanowił złożyć Bogu dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 maja. Miało nim być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Planu nie udało się zrealizować z powodu rozbiorów. Prace na rzecz budowy świątyni podjęto w 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Przerwała je II wojna światowa i czas PRL-u. Do realizacji idei wrócił prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wschowa
5°C
wschód słońca: 06:55
zachód słońca: 16:21
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wschowej

kiedy
2024-11-09 19:00
miejsce
Hotel Zamek Królewski, Wschowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Rekreacji,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 20:30
miejsce
Centrum Hotel Trzy Jeziora, Wieleń...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Rekreacji,...
wstęp biletowany