reklama
kategoria: Praca
7 luty 2024

Witold Literacki pełniącym obowiązki prezesa zarządu płockiego koncernu

zdjęcie: Witold Literacki pełniącym obowiązki prezesa zarządu płockiego koncernu / fot. PAP
fot. PAP
Powołany przez Ministra Aktywów Państwowych do zarządu Orlenu Witold Literacki został przez radę nadzorczą wskazany na pełniącego obowiązki prezesa płockiego koncernu - wynika z wtorkowego komunikatu giełdowego Orlenu. Dodano, że rada nadzorcza dokonała także zmian w zarządzie spółki.
REKLAMA

"6 lutego 2024 roku Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa (...) powołał z dniem dzisiejszym Pana Witolda Literackiego do Zarządu ORLEN S.A. Jednocześnie Rada Nadzorcza Spółki na dzisiejszym posiedzeniu powołała Pana Witolda Literackiego z dniem 6 lutego 2024 roku na funkcję pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu ORLEN S.A" - przekazał koncern w komunikacie.

Dodano, że rada nadzorcza Orlenu odwołała ze składu zarządu Orlenu: Adama Buraka, Krzysztofa Nowickiego, Roberta Perkowskiego, Piotra Sabata oraz Iwonę Waksmundzką-Olejniczak.

Spółka przekazała, że na tym samym posiedzeniu rada nadzorcza płockiego koncernu zdecydowała o delegowaniu z dniem 7 lutego br. trzech członków rady do czasowego wykonywania czynności członków zarządu (do czasu powołania członków zarządu na te stanowiska, przy czym na okres nie dłuższy niż trzy miesiące). Chodzi o Kazimierza Mordaszewskiego, Tomasza Sójkę oraz Tomasza Zielińskiego.

Wyjaśniono, że w wyniku podjętych przez radę nadzorczą decyzji, od 7 lutego zarząd płockiego koncernu będzie pracować w składzie: Witold Literacki (p.o. prezesa zarządu); delegowani czasowo do wykonywania czynności członków zarządu członkowie rady nadzorczej - Kazimierz Mordaszewski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński oraz członek zarządu Józef Węgrecki.

Orlen przekazał w komunikacie, że docelowo nowy zarząd koncernu zostanie wyłoniony w konkursie. Poinformowano, że uruchomione przez radę nadzorczą postępowanie kwalifikacyjne dotyczy prezesa, wiceprezesów zarządu i członków zarządu, a szczegółowe warunki stawiane kandydatom zostaną opublikowane 14 lutego br.

Spółka przekazała, że Witold Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, Wydział Nauk Społecznych, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 roku. Dodano, że jest on też ekspertem w dziedzinie finansów oraz podatków i od wielu lat związany zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną.

Literacki w latach 2022 – 2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN. Wcześniej w latach 2020-2022 był dyrektorem finansowym w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL- WZM w Warszawie. Z kolei w latach 2008-2020 był dyrektorem biura podatków w Orlenie. W latach 2007-2008 był managerem ds. podatkowych w RWS Stoen, a w latach 1999-2007 senior managerem ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska. Pracował także w firmie Arthur Andersen. Był również inspektorem w dziale kontroli podatkowych Urzędu Skarbowego w Zabrzu.

Akcjonariusze Orlenu podczas wtorkowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia wybrali członków rady nadzorczej.

Z rekomendacji Skarbu Państwa weszli do niej Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Wojciech Popiołek, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński. Do rady nie został wybrany Jan Woźniak, zgłoszony przez NN OFE.

Wtorkowe walne zgromadzenie ustaliło liczbę członków nowej rady nadzorczej na 10 osób, ale akcjonariusze wybrali tylko dziewięć osób.

Przewodniczącym rady nadzorczej został Wojciech Popiołek.

Jednocześnie walne zgromadzenie odwołało osiem osób z dotychczasowej rady nadzorczej, na czele z przewodniczącym Wojciechem Jasińskim.

Od 5 lutego prezesem Orlenu nie jest już Daniel Obajtek, który wcześniej oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Rezygnację z funkcji członka zarządu złożyli również Patrycja Klarecka, Jan Szewczak, Armen Artwich i Roman Róg.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie. Zarządza także segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczy węglowodorów. Rozwija jednocześnie segment odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój bezpiecznej energetyki jądrowej - do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

W ubiegłym roku zaktualizowano strategię Grupy Orlen do 2030 r., uwzględniając jej priorytetowe cele, zwłaszcza po fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos i PGNiG. Zgodnie z tym dokumentem, do końca dekady koncern ma zainwestować ponad 320 mld zł. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Wschowa
2.6°C
wschód słońca: 07:50
zachód słońca: 15:46
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wschowej

kiedy
2024-12-15 19:00
miejsce
Trzydzieści Trzy, Wschowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Rekreacji,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-20 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Rekreacji,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-21 17:00
miejsce
Centrum Kultury i Rekreacji,...
wstęp biletowany