reklama
kategoria: Świat
26 czerwiec 2023

Rozpoczynając od bólu fizycznego, który jest doznawany przez ofiarę tortur, można powiedzieć, że to tylko wstęp do całego horroru

zdjęcie: Rozpoczynając od bólu fizycznego, który jest doznawany przez ofiarę tortur, można powiedzieć, że to tylko wstęp do całego horroru / pexels/568021
pexels/568021
Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur to roczne święto, które jest obchodzone 26 czerwca i zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1997 roku. Decyzję o jego ustanowieniu podjęto na wniosek Rady Gospodarczej i Społecznej poprzez rezolucję 52/149 z 12 grudnia.
REKLAMA
Wybór tej daty nie jest przypadkowy, ponieważ upamiętnia wejście w życie Konwencji w Sprawie Zakazu Stosowania Tortur oraz Innego Okrutnego, Nieludzkiego lub Poniżającego Traktowania albo Karania. Konwencja została uchwalona w 1984 roku.

W dniu szczególnym należy ponownie i wyraźnie podkreślić, że zakaz stosowania tortur i innych form okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania jest absolutny i niepodważalny. Nie ma żadnej możliwości jego zawieszenia czy wyłączenia, a żadne okoliczności nie usprawiedliwiają takiego postępowania.

Tortury mają najczęściej na celu uciszenie i złamanie ludzi. Choć ich ofiarami mogą być także osoby podejrzewane o popełnienie okrutnych przestępstw, zawsze są to działania nielegalne i nigdy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Jeśli doświadczyłeś przemocy, nieludzkiego traktowania, tortur lub byłeś świadkiem takiego zdarzenia, możesz podjąć następujące działania:
  1. Powiedz o tym zdarzeniu osobie zaufanej, takiej jak rodzice, wychowawca, nauczycielka, psycholog, personel szpitala, opiekun lub pielęgniarka.
  2. Zrób zdjęcia swoich obrażeń telefonem i nie usuwaj ich, ponieważ mogą posłużyć jako dowód w Twojej sprawie, jeśli zdecydujesz się złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.
  3. Jeśli jesteś ofiarą tortur, udaj się do lekarza medycyny sądowej, który przeprowadzi obdukcję i dokładnie opisze obrażenia (pamiętaj, że obdukcja taka może być płatna).
  4. Poinformuj o zdarzeniu Rzecznika Praw Obywatelskich, który może podjąć się Twojej sprawy.
  5. Skontaktuj się z organizacjami, które pomagają ofiarom tortur, takimi jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International czy Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna.
  6. Zgłoś zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Możesz zrobić to ustnie lub pisemnie, samodzielnie lub za pośrednictwem bliskiej osoby.
  7. Pamiętaj, że ważne jest podjęcie działań i szukanie wsparcia, aby chronić swoje prawa i zapobiec powtarzaniu się takich zdarzeń.
Gdzie możesz szukać pomocy?
  • opieka psychologiczna – ośrodki interwencji kryzysowej (np. Warszawski Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie, Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu), ośrodki rehabilitacyjne (Polski Ośrodek Rehabilitacji Ofiar Tortur, Międzynarodowa Inicjatywa Humanitarna)
  • opieka medyczna – szpitale, przychodnie specjalistyczne
  • opieka prawna – Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, kliniki prawa na Uniwersytetach, Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Wschowa
0.4°C
wschód słońca: 07:00
zachód słońca: 16:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez we Wschowej

kiedy
2024-11-09 19:00
miejsce
Hotel Zamek Królewski, Wschowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Centrum Kultury i Rekreacji,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-15 19:00
miejsce
Trzydzieści Trzy, Wschowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 20:30
miejsce
Centrum Hotel Trzy Jeziora, Wieleń...
wstęp biletowany